Média nepoužila stejnou fotku po 6 letech

Na Facebooku se šíří údajná manipulace médií. V článku média údajně použila stejnou fotografii pro dva odlišné případy s lední medvědem. V roce 2018 údajně psala o tom, že lední medvěd byl zastřelen v sebeobraně, v roce 2024 ten samý měl zemřít na ptačí chřipku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Údajný hoax měl vypustit web GVA, tedy bulvární deník Gazet van Antwerpen. První věc, která se jeví podezřele je, že článek údajně vyšel ve francouzštině, ačkoliv web GVA píše ve vlámštině. Tato věc by šla vysvětlit ještě použitím automatického překladatele.

Nepodařilo se nám však dohledat, že by web GVA o tomto případu psal, natož použil starou fotografii ledního medvěda. Je pravdou, že francouzská média skutečně psala o úhynu medvěda následkem ptačí chřipky poté co měl medvěd sníst infikovaného ptáka. K těmto článku však není používána stará fotografie z roku 2018, ale je používána jiná ilustrační fotografie.

O věci informovala i česká média. „Stěry odebrané zvířeti byly původně na virus negativní. Když však odborníci provedli komplexnější vyšetření, pitvu a odběr vzorků tkáně medvěda, zjistili jasné známky zánětu a onemocnění, uvedl pro New York Times doktor Bob Gerlach, státní veterinární lékař Aljašky. (…) Ve většině případů virus nezpůsobuje masové úhyny v populacích volně žijících savců, představuje však novou hrozbu pro již tak zranitelného ledního medvěda, který je ohrožen změnou klimatu a úbytkem mořského ledu,“ psal například web Seznam Zprávy.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/